34th Annual Festival Program

Artists and Volunteers Demonstration Cabin
Dennis Parlier & family Scroll Sawing 3
Genie Greenlaw Drop Spindle Spinning 4
Ralph Shore, Dylan Richards Appalachian Toy Making 6
Lisa Whitfield, Tarheel Junior Historians School Students 7
Gerald & Billy Helms Ham Smoking 10
Linda Canipe & Karen Chapman Kraut Making 15
Carol Robinson & Mary Rutherford Wool Spinning 15
Victor & Amber Hefner, Garthae & Sheila Willams Gold Panning 17
Harry Kruppenbach, Evan Kruppenbach, Lara Hampton Tinsmithing 17
Jan Stewart & Lornia Winnen Apple Butter Making 18
Sharon & Steve Speer, Karen Dam Soap Making & Washing 18
Charles & Sue Dellinger Broom Making 20
Robert Campbell, Zeb Crane Chair Bottom Weaving 21
Darren Champion & family Blacksmithing 23
Jed Woodall, Jehu Woodall Pit Sawing 26
Rick Waugh, Josh Goebel, Matt Stewart, Mark Shull, Jeff Waugh Crosscutting 26
Howard Wehunt, Joe White, Greg Carroll, Randy Smith Printing 31
Shannon & Debbie Fishback Cabinet Making 32
Fred, Stephanie, Olivia & Lucas Kelly, Nick May Wood Working 32
Historic Cooking Guild of the Catawba Valley: Carolyn Dilda, Paulette Gardner, Sue Kashino, Susie Worcester, Linda Gedney Open Hearth Cooking 33
Sherry Pitts, Mandy Pitts Hildebran & Cecily Zagaroli, Hannah Smith, Paula & Hannah Towe Corn shucking & doll making 35
Charles Lisk, Steve Abee, Kim Ellington, John Post, Ed Lane Potting (Kick Wheel) 37
Luke Heafner, Tom Whitaker Wood Kiln Firing 38
Barry Shoup & Family Molasses Making 40
Tim Trudgeon Pumpkin Carving 40
James Williams Book Binding 43
Eddie Hamrick & James Hamrick Instrument Making 43
Sam & Gail Allen Oak Split Basket Making 45
Andrea Snyder Crochet Hairpin & Broomstick Lace 46
Kelly Snyder Moore, David Moore Lucet braiding 46
Tammy Wilson, Gina Abernethy Herb Gardening 46
Fred Hawkins, Scott Nealen, Thomas Brooks, Will Brooks, Richard De Simone Gunsmithing 47
Rick Sheets, Pam Lappegard Scrimshaw Carving 47
Sherri & Bailey Beam, Tiffany Chambers Open Hearth Cooking 51
Laura Settle Sheepherding & Textiles 51
JIm Bordwine Saltmaking 51
Judi Fleming Gourd Working 53
Dave & Tick Harvey, John & Kim Sigmon Farrier 57
James Freeze, Rusty Upton, Richard Mauny, Scott Beam, David Chambers Wheel Making 57
Gail Drum Hildebran and Rebecca Hildebran Butter Churning 58
Dale Loberger, Mark Helmken Surveying 58
Robert Lee, David & Abbi Garner Hand Hay Baling 60
Rascal & Gary Annas, Kim Roderick Harding, Mike Harding, Kevin Bumgarner Chad & Barbara Blevins Cotton Mule Skinners 61
Tom Tucker, Jonah Woodall, Hoyle Ledbetter, Matthew Fulton, Ed Conen, Ted Sharpe Cotton Ginning 62
Cindy & Alva Phillips, Maggie Attaberry, Melissa Seegars Rug Hookers 64
Claire & Ron Sipe, Teresa Gochnauer Hand Quilters 64
Melissa Williams, Bob Brodauf, Rick Monroe, Tonya Faulkner Food Historian & Hearth Cooker 65
Dave & Susan Brandon, Becky Bryant & family, David Little, Jack Devine, Dave & Lane Yow, Lee & Lisa House, Carole & Derek Guttery & Jennifer & Eddie Vasquez Foundry & Sand Casting 67
Diana Register, Jim Ross, Ed de Torres, Timothy Sering Herbal Medicine 68
William, Brenda & Richard Westbrook Hide Tanning 68
Andrew Stevens Trapping 68
Katherine Evans, Janet Radford, Lynne & Ira Baker Beehive Oven Baking 69
Anne Starnes, Debbie Rubin, Gigi Miller Quilter
Gail Boyles, Ellen McCrea, Victoria Johannson, Leah Day, Tim & Nolan Ballard, Pam Rumney, Min Green Fiber & Wool Spinning 71
Linda Erickson, Meta Thompson, Alice Harrill Flax Process, Lace Making 71
Eve King, Maurice Blackburn, Beth Melton, Renee Holliday Weaving 71
Jeff & Emily Eubanks, Rossie George Leather Working 72
Eric Whisnant, Jackie O’Hara Gun Holster Making 72
Johnny Fay Olive Wood Steam Bending 73
Joel Cooper Coopering 73
Chris Blaj & family, Karen Flowers & family Cider Making 75
Doris Fairchild, Richard, Marcia & Jessica Rowe Pewter Spoon Making 75
Jonathan Lutz, Paula Lutz, David Setzer, Connie Cauden, Barry Shaw Water-ground Corn Milling 77
Chad, Kenley & DJ Sigmon Moonshining 78
Kerry Masterson, Regina Fairchild Knitting 79
Dan Smith Cabin Artist 89
Todd Hudson, Morgan Williams, Sawyer Whitman Barge Captains 90
Micheal Hartje, Spencer Bolejack (Two Dogs), Leonidas Bolejack, Matthew Baker, Larry Hartje Native American Culture 92
Mary Morris, Carol Lowe Tatting 95
Musicians Cabin
Possum Holler Old Time String Band 70
Rosey and the Flattops 38
Chad Ritchie and Friends 91
The Childers Family Band 91
Jake Fulbright and Friends 94
Appalachian State University Fiddlers 52
The Smith Family Band 91
The Roving Saw Players 57
Wings of Hope 89
Whistling Musicians 24
Harmony Hill String Band 58
Cockman Family Band 52
Sigmon Stringers 52
Wright Family Band 98

 

Docents
10 AM – 1 PM 1 PM – 5 PM Cabin
Joel Josey Aaron, Jessica & Leelah Brown 4
Cathi Gann Donna Ervin 7
Ramona Ramsey & Emma Carpenter Gail Ramsdell 8
Dr. Richard Griffin Dr. James Parker 11
Clare Blanton Sharon Goodwin 15
Sharrian & Reese Richard, & Alex Fox Anya White 18
Judy Abee Virginia Sigmon 28
Paul Estep Jim Goodwin 29
Dr. Allen Huffman Betsy Ellington 41
Barry Huffman Becky & Frank Grigg 45
Tricia Little & Pat Turner Pat Bain 46
Lesley Cannady Kailey Stodden 51
Dallas Abee Hannah Owen 53
David Huffman Don Brown 54
Linda Dalton Karla Blakey 58
Betty Lohr Nancy Linker 60
Duane, Tegan, Kaela, & Sarah Smith Duane, Tegan, Kaela, & Sarah Smith 61
Jane Estep Bill & Karen Stroupe 64
Erroll Ward Scott Bain 68
Ursula Blackburn Ursula Blackburn 70
Charity Fulton & Victoria Fulton Ross Banner, Elise White 75
Sonya Hart Jane Mandle 79
Susan & Mike Stewart, Scarlett Hartzoge Jacquelyne, Chris, & Annabel Barger 95

 

Food Vendors

Lowe’s Foods

$8 Barbecue Lunch plate

Smoke House pulled pork (sauces on the side), baked beans, slaw, and a roll.  Choice of drinks: Water, soft drinks, tea, and lemonade.

Plateau United Methodist Church Menu

Hamburgers

BBQ sandwiches

Hot Dogs

Chips

Homemade desserts

Soda, Coffee, and Water

Kade’s Coffee

https://kadescoffeecompany.com/menu

Hot and cold coffee drinks

Hot and cold teas

Hot chocolate

Apple cider

Loaf cakes, muffins, and apple fritters

 

Church Services

St. Mark’s Chapel           11:30 AM           Mark Valcourt

Chapel of Peace               12:30 PM           Cole McGlynn